Трекові системи

Освітлення саду: світло в літню ніч

Для перегляду світильників для саду перейти>>

 

 Світильник вуличний декоративнийСучасну заміську або дачну ділянку вже не освітити простою підвісною лампою на стовпі. Алеї парку, альтанки, фонтани, басейни, альпійські гірки і місця для барбекю вимагають спеціального, окремого освітлення. Підбір і встановлення світильників у саду потребують знань і часу, але справа варта того — правильне освітлення зробить заміське життя зручним і приємним.

 

Організація ландшафтного освітлення — заняття трудомістке і вимагає спеціальних знань. При встановленні світильників у саду чи парку необхідно врахувати закони оптики і специфіку земельної ділянки. Тому монтаж освітлювальних приладів краще довірити фахівцям. Технічні питання, що стосуються прокладки кабелю та підключення світильників до джерела живлення вирішить інженер-електрик, а ландшафтний дизайнер або архітектор впишуть декоративні елементи в структуру ділянки. Утім, якщо знати основні правила організації ландшафтного освітлення, роль архітектора-дизайнера може взяти на себе і господар садиби. Краще зайнятися цим одночасно з розробкою проекту саду або парку: тоді не доведеться перекладати доріжки і пересаджувати рослини для того, щоб прокласти кабель у потрібному місці.

 

Технічні деталі

 

Перш ніж приступити до вибору дизайну світильників, необхідно знати деякі технічні аспекти організації зовнішнього освітлення. Для вуличних світильників і ліхтарів необхідні заходи безпеки — заземлення і знижена напруга живлення, не більше 36 вольт. Проводку кладуть у неглибокі траншеї (до 50 см), зазвичай, це гнучкий мідний кабель.

Світильник вуличний вбудований

 

Для захисту від зовнішніх пошкоджень кабель вкладають у металеві труби. Але останнім часом їх усе частіше замінюють труби з ПНД (поліетилен низького тиску). На користь останніх говорить відносно невисока вартість і можливість заміни проводки без додаткових земляних робіт.

 

Сьогодні усе більш популярними стають світильники на сонячних батареях. Їх основна перевага — простота використання. «Сонячні» ліхтарі не вимагають складних земляних робіт і додаткових заходів безпеки, у них немає проводів, їх можна ставити як уздовж алей, так і біля басейнів. Ще одна вигода — економія електроенергії. Удень батарея заряджається сонячним світлом, а з настанням сутінків світильник включається завдяки вбудованому фотоелементу. Але слід враховувати, що світло від таких ліхтарів не яскраве.

 

Основне освітлення

 

Головне освітлення саду або парку має практичне призначення — у темряві мають бути добре помітними доріжки, сходи, альтанки і малі архітектурні форми. Найпростіший спосіб вирішити це завдання — розташувати однотипні світильники вздовж алей або на однаковій відстані один від одного. Це дозволить створити світловий каркас саду і забезпечить візуальний контакт між основними елементами ландшафтного дизайну.Світильник вуличний стовп

 

При виборі форми світильників необхідно враховувати загальний стиль будинку і прибудинкової території. Паркові світильники на високих опорах краще за все поєднувати із заливним світлом, що застосовують при освітленні інших ділянок заміської садиби. Вони створять у саду атмосферу урочистості та граціозності. Високі світильники добре виглядають біля лавочок, а в місцях перепаду рельєфу вони забезпечують необхідну освітленість для безпечного пересування. Як правило, торшери виконані в класичному стилі, модерн або хай-тек. Тенденція останніх років — відмова від високих ніжок. Модні торшери сьогодні не вище людського зросту.

 

При організації садового освітлення дуже зручно використовувати датчики руху: ліхтарі будуть включатися при наближенні до них людини і вимикатися, якщо в зоні освітлення нікого не буде. Це допоможе заощадити електроенергію. Ще один варіант — таймер. Тоді світло в саду буде запалюватися тільки з настанням темряви.

 

Головною помилкою у виборі освітлення для саду дизайнери в один голос називають надмірність. Потрібно стежити, щоб заливне світло, якщо воно є інших ділянках садиби, не потрапляло на територію саду. Світло в цій зоні краще зробити м'яким, щоб не заважало милуватися заходом або зоряним небом.

 

Світильник вуличний

Декоративне світло

 

Клумби, альтанки, басейни, фонтани, скульптури — у саду є де розвернутися фантазії дизайнера. Це стосується також організації освітлення. Найбільш поширений прийом світлового оздоблення саду — маркувальне освітлення. Вкопані точкові світильники використовують не тільки в садах і парках, але і на решті території садиби, і виконують вони таку ж функцію — позначають вигини стежок і створюють візуальні контури місцевості. Точкові світильники можна замінити болардами, які також непогано виглядають у центрі клумб.

 

Головне завдання декоративного освітлення в саду — підкреслити своєрідність рослин. Якщо направити світло зверху, дерево або кущ постануть з темряви у всій своїй красі. Для цієї мети використовують прожектори, які приховані від очей. Якщо ж підсвітити рослину знизу, можна досягти незвичайних світлових ефектів. Світлодіодні світильники, заховані в гілках і кронах, створюють казкове відчуття рослин, що світяться. Зазвичай, ландшафтні дизайнери дотримуються правила: чим більше рослина, тим потужніше світло.

 

Часто по сусідству з деревами і квітами в саду розташовані декоративні камені і невеликі скульптури. Для їх освітлення застосовують вбудовані в землю асиметричні прожектори.

 

У садах і парках часто встановлюють басейни і фонтани, а також штучні водойми. Вони теж вимагають окремої підсвітки. Але як дотриматися правил безпеки? Найпростіше рішення — верхнє світло. Однак з точки зору дизайну це не найкраще рішення: таке освітлення не здатне підкреслити красу води. Тому краще освітити водойми зсередини, для цього є спеціальні світильники. Потрібно лише пам'ятати, що їх живлення не повинне перевищувати 12 вольт. Чимало дизайнерів рекомендують скористатися різнокольоровою підсвіткою для водойм. Але від червоного і яскраво-жовтого світла варто відмовитися: під такими променями вода виглядає непривабливо.

 

І останнє — коли будете розставляти світильники в саду, пам'ятайте про принцип глибини сцени, який використовують дизайнери по всьому світу. Він полягає в тому, щоб передній план ландшафтної композиції був освітлений помірно, середній — затемнений, а задній — залитий світлом.

 

Для перегляду світильників для саду перейти>>

 

Список цікавих тем:

 

Освітлення готелів: відпочинок зі смаком

 

Освітлення ресторану, кафе і бару: як залучити відвідувачів

 

Освітлення в магазині: правила продажу

 

Офісне освітлення: діловий підхід

 

Тип цоколя: як не помилитися з вибором лампи

 

Стелі та світильники: як правильно їх поєднувати?

 

Як вибрати лампу: галогенні, люмінесцентні або лампи розжарювання?

 

Світло і тінь: як зробити освітлення зручним?

 

Розсіяне і спрямоване світло: види освітлення

 

Більше чи менше: як візуально збільшити або зменшити кімнату?

 

Освітлення барної стійки: у ресторані та вдома

 

Освітлення туалетного столика: правила грамотного макіяжу

 

Освітлення веранди і альтанки: світло для відпочинку

 

Освітлення ніші: розставляємо акценти

 

Освітлення заміського будинку: створюємо ландшафт

 

Освітлення лоджій: світло за вікном

 

Освітлення кабінету: працюємо вдома

 

Освітлення дитячої кімнати: світле дитинство

 

Освітлення ванної кімнати: комфорт і безпека

 

Освітлення вітальні: краса і функціональність

 

Освітлення кухні: смачного!

 

Освітлення передпокою: візитна картка будинку

 

Освітлення спальні: атмосфера затишку

 

Колекція Drifter: світло під вітрилами

 

При передруку інформації активне посилання на www.lampa.kiev.ua обов'язкове.